Basın Kartı Kutsallığı… Ve ‘Viç Kanal?’

Dünya televizyonlarındayız.

Bile bile. İsteye isteye..

CNN International muhabiri Ivan Watson’un canlı yayında polisimiz tarafından yaka paça götürülüşünün görüntülerini  izlediniz mi?

Bir film sahnesi gibiydi. Hani, hikaye yurdumuzda geçer, anlatan da yabancı filmcidir.. “Bizi bak yine nasıl göstermişler” diye isyan ettiğimiz, ama içten içe öyle bir sahnenin ‘olabilirliğini’ kendimize itiraf ettiğimiz durumlardan biri.

***

Viç Kanal?

Yayında Gezi olayının yıldönümünü anlatan adam, CNN Int’in en kıdemli yüzlerinden birisi. Yıllardır İstanbul’da yaşıyor. Ömrünün yarısını Rusya, Afganistan, Irak, Nijerya gibi ülkelerde haber yaparak geçirmiş.

Yayının ortasına ‘Viç kanal?’ diye dalan sivil polisse dünyanın her demokratik ülkesinde kutsal görülen basın kartına sahte muamelesi yapıyor.. Bir diğeri, muhabir Ivan Watson’ı arkadan tekmeliyor, “Pasaport, pasaport!” diye bağırıp omzuna asılıyor. Watson bu arada hala yayında, uluslararası kamuyouna neler olduğunu anlatıyor. Gözaltına alındığını söylerken de kameraya müdahale geliyor.  Yayın kesiliyor.

***

Üçüncü dünya ülkesi görüntüsü…

Rezalet…

Savunulacak bir tarafı yok. Dünyanın gerçek hiç bir demokratik ülkesinde olacak işler değil bunlar. Aksini iddia edenler dünyayi takip etmeyen, dil bilmeyen, onun bunun dediğini kendi doğrusu yapıveren, kendi fikrini oluşturmak için biraz bilgilenme zahmetine bile katlanmayanlar..

‘Çağdaş’ ve ileri demokrasi mahallesindeyiz ya biz. Bu mahallede iddiamız olacaksa, kendi evimizin içinde uygulamıyor olsak bile mahallenin demokrasi kurallarına uymamız gerek. Aksi takdirde içimize kapanalım, evi kafamıza göre kuralları olan başka yere taşıyalım.

Böyle olmuyor.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir