Çoban Salata Nasıl ‘Yapılmaz’sa…

Hizmet sektörünün olmazsa olmazı: Müşteri memnun olacak. Hatta kendini özel hissedecek.

Bu nedenle servis aldığımız bir çok banka, gsm kuruluşu ya da mağaza doğum günlerimizi ‘hatırlıyor’, bize özel olduğunu düşüneceğimiz jestler yapıyor. Müşterinin seçim şansı çok, zira. Hele yeme içme işi tam bir ‘alıcı piyasası’.

Mekan yazısı yazmıyorum; yazan var, bu köşede daha farklı konulara değinmeye çalışıyorum. Ama bunu yazmadan geçemem. Nişantaşı’nda yeni açılan bir restoran, favori yerim oldu. İlk gittiğimde yediğim yemeğe bayıldım. İkinci gidişimde hayalimde aynı yemek vardı. Ne var ki mönüden kaldırmışlar. Bariz hayal kırıklığımı görünce, ‘Sizin için deneriz’ dediler. Bu kadar… Aç, ve belli bir yemeğe aşermiş bir müşteri olarak anlık krizimi bir anda minnettarlığa çevirmeyi başardılar.

Son yıllarda bazı İstanbul restoranlarında bir ‘Mönüde yoksa yapamayız” hastalığı belirdi. Benzerini sadece Japonya’da gördüğüm. Şaka değil.. Diyelim Tokyo’da bir restorandasınız, yemek listesinde bir tatlı var. Üzerinde bir top dondurma. “Dondurmasız alabilir miyim tatlıyı” diyorsunuz. Olmaz diyorlar. Niye? Mönüde öyle yazıyor da ondan. Tövbe tövbe..

Kanyon’da herkesin uğrak yeri olan restoran. Etimin yanında çoban salata istiyorum. Yapamayız diyorlar. Yahu burası Türkiye. İstediğim de çoban salata. Beklentimi aşağı düşürüyor, domates salatalık söğüş istiyorum. Yine ‘yapamıyorlar’. Mönüde yazılı değil ya, nasıl fiyatlandıracakmış. Atla deve değil istediğim, ama karşımdakinin esas niyeti müşteriyi memnun etmek değil, yasak savmak.

‘Yapamam’, en kolay söylenen söz. Hizmet sektörünün aktörleri ‘nasıl yapabilirim acaba’ya kafa yormadıkça, müşteriyi içtenlikle memnun etmeye çalıştığını hissettirmedikçe, müşteri kaybına uğramaları kaçınılmaz.

 

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir