Daha Faydalı Nasıl Oluruz

Teşvikiye camiine yolum düştükçe hep aklıma takılan bir husus var. Çoğunlukla Teşvikiye, ama nüfuzlu ailelerin cenazelerine evsahipliği yapan her cami için geçerli bu.

Bir düzen ve bunu koruyan kimselerin olması şart. Aslında olmamalı, ne var ki -kimse darılmasın ve gücenmesin- toplumca bir cenaze töreni adabı eksikliğimiz var. Hayatımda sadece bir törende kalabalığa rağmen sıraya girildiğini ve düzene uyulduğunu gördüm. Başka da yok. Alp’inkinde de kural değişmedi. Cami avlusu çok kalabalıktı. Saatler önce gelmiş olan bir çok ziyaretçi sırada bekleyip, aileyi ve cenazeyi göremeden oradan ayrılmak zorunda kaldı. Aralarında ailenin yakın dostları da vardı. Oysa sonradan gelen bazı kişiler-ki sayıları bayağı fazla- sıraya girmedikleri gibi, kimi adamları, kimi cüsseleri, kimi de cüretleri sayesinde hiç sıkılmadan ön sıralara geçtiler. Ailenin olduğu bölgeyi de ablukaya aldılar. Yaşı ilerlemiş ziyaretçileri ve ailenin en yakınlarını tenzih ediyorum. Onların hakkıdır.

Böyle zamanlarda amaç, sıraya girip aile ya da temsilcilerine ulaşıncaya kadar sabır ve saygıyla beklemek, taziyelerini bildirdikten sonra ilerlemek ve geriden gelenlerin geçişine imkan vermek olmalı. Eminim herkesin arzusu acıyı paylaşmak için acısı en fazla olanın yanında kalmak. Bu insancıl bir dürtü, saygı duyuyorum. Ama biraz çekilir ve başkalarının da paylaşmasına izin verirsek, sevdiklerimize daha çok yardımımız olmaz mı?

 

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir