Dertleri Adalet, ya da Gerçek Değil ki..

Sevgililer gününü yazacaktım. Aşk konuşmak istiyordum.

Ne var ki, ülkemin şahane gündemi izin vermedi.

Çok garip, tuhaf ve tehlikeli bir süreçten geçiyoruz. Bir vatandaş ve gazeteci olarak kurumlara ve insanlara güvenimi yitirmeme ramak kaldı. Kafayı nereye çevirsek yalan dolan, ya da paranoya. Yakın, uzak tanıdıklar, tanımadıklar, çıkar odakları, çıkar odaklarının yalakaları, saflar, iyi niyetliler, herkes ama herkes konuşuyor; ortaya döküp saçılan bilgi içinden ‘kendi işine geleni’ işine geldiği gibi yorumluyor. Yoo, yorumlamakla da kalmıyor, can siperane savunuyor, kendi tuttuğu tarafı iyi gösterme, ona yaranma adına ne gerekiyorsa kanının son damlasına kadar yapıyor.

Televizyon programlarının hali içler acısı. Bazı sözde gazeteciler ‘kendi takımlarının’ faulleri ayan beyan ortadayken, öyle zavallı manevralarla, öyle zayıf argümanlarla ‘takım’ savunması yapıyor, öyle aciz duruma düşüyorlar ki, izleyici olarak ben utanıyorum. Hatta acıyorum.. Off diyorum.. Yapmasa ya.. Bakın, o takım bu takım için konuşmuyorum. Hiç birinin taraftarı olmadığım için beni de ilgilendirmiyor. Ama cemaatçi -Ak Parti’ci bazı gazeteciler artık bir kendine gelse. Şu televizyon performanslarını bir izleseler. Kendilerine bir baksalar.

Yani insan, bir düşüncenin, partinin taraftarı, destekleyicisi olur. Ama bu derece avukatlık? Sanki Amerikan dava dizilerinden sahne izliyor gibiyiz, hani Savcıyla avukatın karşılıklı beyan yarıştırdıkları. Müvekkil adamı gerçekten öldürmüş mü öldürmemiş mi önemli değil, savcı ceza verdirip puan toplama peşinde.. Avukat ta müvekkili cezadan yırtsın da, ne olursa olsun derdinde.

Maksat açık kapatmak.

Gerçeğe ulaşmak değil.

Adaletli olmak hiç değil.

İnanın, gerçek ille de ille ortaya çıkacaktır.

O zaman mahçup olmamak için bugün kendinize bir hakim olmakta fayda var..

Haa, toplum nasıl olsa unutuyor diyorsanız.

Haklısınız kardeşim.. Ama artık teknoloji var. Google var. Söylediğiniz her söz, attığınız her tweet gün geliyor burnunuza dayanıyor.

Hatırlatılıyor.

Benden hatırlatması.

 

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir