Dejenere ama ‘Sevilesi’ Karakter..

NY sokakları ilk kez bu kadar sakin.

Nasıl olmasın? Bugün hava eksi 11 derece. Üstelik daha gündüz saatleri.

Bu tenhalığın tek hoş yanı, taksi bulabiliyorsunuz! Biz de bu güvenle kendimizi dün gece sinemaya attık.

Martin Scorsese ve Leonardo Dicaprio’nun beşinci birlikteliğinin ürünü olan ‘Wolf of Wall Street’i izledik. Üç saat sürmesine ve kimi zaman rahatsız edici boyutta cinsellik ve küfür içermesine rağmen ben filmi şahane buldum..

*Dicaprio’nun performansı… Bir aktör kendini bu kadar aşabilir. Jordan Belfort’un gerçek hayat hikayesini anlatan filmde Dicaprio’yu izlerken, insanın ağzı açık kalıyor. Hele yüksek doz uyuşturucu hap kullandığı sahnelerde.. Dicaprio, filmde sıkça anılan hapın etkilerini deneyimlemek için Belfort’un kendisiyle çalışmış, hatta yerde sürünme sahneleri için Belfort’u kaydetmiş. Belfort da bir ‘kameo’ performansla filmin sonunda gözüküyor.

Dicaprio bu filmle sonunda Oscar’ı kucaklar gibi gözüküyor.

 *Filmde 506 kere ‘f.ck’ kelimesi geçiyor! Seks sahneleri hem çok grafik, hem de sapkın nitelikte. Dicaprio, bazı sahnelerde karizmasını öyle fena çizdiriyor ki, ‘Nasıl cesaret etmiş’ dedirtiyor, o kadarını söyleyeyim. Bu arada filmin DVD ve Blu Ray versiyonu 4 saat olacakmış, seks ve çıplaklık içeren sahneler uzatılacakmış.

*Film, dejenere, etik değerleri sıfır, hedonist, insanları dolandırmaktan ve para kazanmaktan başka amacı olmayan karakterlerin desteklendiği iddiasıyla eleştiriliyor. Doğru.. Dicaprio, eleştiriler üzerine yönetmeni Scorsese’nin ‘stili’nden bahsetti ve ‘’Marty, karakterleri asla yargılamaz. Bu hikaye gerçek. Beğenelim ya da beğenmeyelim, kültürümüzün bir parçası. Filmin sonunda ise bu tür bir hayat tarzını onaylamadığımız anlaşılıyor’’ dedi..

Bence anlaşılmıyor; hatta kızsanız da Dicaprio’nun karakterine sempati duymaktan kendinizi alamıyorsunuz. Ben her filmin ‘mesaj verme’ misyonu taşıması gerektiğine inanmıyorum zaten. Hele gerçek hayat hikayelerinin.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir