En Büyüğü mü, En İyisi mi?

Ben dünyanın en büyüğü olacağım’ demekle olmuyor.

Hep bir debdebe, gösteriş, övünme. En, en, en!!!

İyi de.. Nicelik artarken, niteliğe ne oluyor?

THY, dünya kadar uçak aldı, alıyor.. Bir çok havayolu şirketinin uçağını da bizim havaalanlarına çekti. Bir havalimanı daha geliyor. THY büyüyecek de büyüyecek.

Ne güzel.

Kral çıplak sevgili okurlar.. Hizmet kalitesi feci düştü. Arzu ettiğiniz büyüklük yeterli kaynak varsa söz konusu olabilir. Bir saatlik uçuşla geldiği Atatürk havalimanında yolcu bir saat bagaj beklerse, hizmet kalitesinden söz etmek  mümkün mü? İstanbul’dan uçağa binen de bu kez uçak içinde ortalama kırk dakikada ‘kalkabilmeyi’ bekliyor. Pilotlardan özür anonsları…”Kalkışta on ikinci sıradayız…”, vs.

Yer Hizmetleri kötü. TGS, THY’nin iştiraki. Sadece kendi uçaklarına değil, tüm diğer havayollarının uçaklarına da yer hizmeti verebilmek için oluşturulmuş bir ortaklık.

Arzular tavan yapmış ama kaynaklar belli ki yetersiz. Bu, hırslı bir restoranın sahibinin aynı kalitede şef ve servis elemanı yokken başarısına güvenip aynı isimde beş restoran daha açmasına benziyor.

Adil rekabet ?!

THY piyasadaki ağırlığı yetmiyormuş gibi ‘Anadolu Jet’i kurdu. Özel havayolu şirketlerine bariz darbe. “Aman ucuz bilet isteyenler de başkasına gitmesin”… Uçakların hepsine yetecek Türk Pilotu da yok. Yabancı pilot ithal ediyoruz.

Uzun lafın kısası…

Bir bagaj bandına dört uçuşun bagajını birden indirir, ve yolculara bir buçuk saatte bagajlarını- bir de hasarlı- verirseniz.

Değil üç, beş havaalanı da açsanız farketmez…

Geçerli tek mazeret, “Avrupa’da da böyle”..Olsun.. Kötü emsal olmaz.

Dünyanın/Avrupa’nın/Balkanların en büyüğü” diye başlıyor cümleler ama…

Tüketici en büyüğü ne yapsın ? O ‘en iyisini’ ister.

Bu bilet fiyatlarına da bunu istemek hakkıdır.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir