Engelliysen, Bittin…

Zihin  ve kalbi temizlemeye çalışmak çok önemli.

Zira çok insafsız ve zalim olabiliyor insanoğlu..

Antalya’da 25 veli, 7 yaşındaki S’yi okuldan attırmak için uğraşıyor. Küçük kız, ortopedik engelli. Bebekken içinde bulunduğu araba kaza yapmış. Yaşıtları gibi yürüyemiyor, koşamıyor. Engeli bu.

Efendim, öğretmeni başta olmak üzere sınıf akradaşlarının velileri çocuğu sınıfa sokmak istemiyor. Neymiş? Çocukları okula gitmekten korkuyormuş. S, onları ittiriyor, gözlerine kalem sokmaya çalışıyormuş. 7 yaşında bir kız çocuğundan bahsediyoruz. Üstelik kasları, kemikleri istediği şekilde davranmasına engel bir kız çocuğundan… Bu küçük kız mı korkutacak diğer çocukları?

S’in durumunun getirdiği bir agresif olma hali varsa bunu çözecek olan, ona şefkatle yaklaşması ve sınıftaki diğer öğrencilere de aynı şeyi salık vermesi gereken öğretmenidir.

****

Zaten Türkiye’de engelliyseniz, bittiniz.. Resmen ölesiniz diye gözünüzün içine bakılıyor. Görüldüğü üzere, zulüm daha ilkokulda başlıyor. Yetişkin hayatta artarak devam ediyor. Engelli bireylerin sosyal hayata, çalışma ortamına katılmaması için elden gelen ne varsa yapılıyor. Çoğu şirket engelli çalıştırmamak için kanunu türlü yollarda eğip büküyor mesela.

Başta 7 yaşındaki S’ye zulmeden, şefkati, empatiyi unutan veliler olmak üzere ivedilikle kendimize gelmemiz gerekiyor.

Engel dediğimizin kaçı doğuştan ki?

Yarın bizim, ya da bir sevdiğimizin herhangi bir nedenle sakat kalmayacağının garantisi var mı?

Ben o velilerin yerinde olsam ödüm patlar, ilahi adalet bir gün yakama yapışır diye.

Allah’tan korksalar bari.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir