gerdeck-dost

Gerçek Dost Kimdir?

Kaç dostunuz var hayatta?

Aklınıza gelen isimlerin bir listesini yapın. Sonra da aşağıdakilere bir göz atın..

  • Dostu ihtiyacınız olduğunda gecenin hangi vakti olursa olsun arayabilir, evine gidebilirsiniz. Telefonda ya da yüz yüze saatlerce ağlayabilir, dert anlatabilirsiniz.
  • Evinde buzdolabını açıp kendi evinizdeymiş gibi çekinmeden yiyebilirsiniz. Malını sizden sakınmaz.
  • Ona bütün sırlarınızı, acılarınızı, mutluluklarınızı anlatabilirsiniz. Ona güvenirsiniz. Sizi yargılasa, size kızsa da bunu yüzünüze yapacağını, bunları kimseyle paylaşmayacağını
  • Onun da sırlarını, acısını, sevincini bilirsiniz. Dost, sizi sadece dert anlatacağı zaman değil, en mutlu gününde de yanında görmek isteyen insandır. Derdini üstünüze döküp, hayatı neşe içindeyken sizi unutanlardan farkı budur.
  • Dost sizi asla satmaz. Kusurlarınızı, kabahatlerinizi ortaya dökmez, hatta varsa kusurunuz onu da saklar. Arkanızdan konuşturmaz.
  • Size fenalık etmiş olanlarla hadlerini bildirmek dışında konuşmaz. Kimsenin tehdidine pabuç bırakmaz.
  • Dost, yeri geldiğinde sizin için kendi hakkından, vaktinden vazgeçer.

Listenizdeki kaç isim için “Hah, valla hepsine uyuyor!” diyorsunuz? Haydi hepsini bırakalım, yüzde 75’ine?

Böyle tanıdığınız üç dostunuz varsa, çok ama çok şanslısınız. Benim daha fazladır. Hayatta yaşadığım her iniş, çıkış, zafer, yenilgi, varlık, yokluk için şükretme nedenlerimden biridir bu. Bunların hepsi bana daima yanımda ve kalbimde taşıyacağım dostlar armağan etti. Öyle sularda sınandık, öyle yollar kat ettik ki birlikte.

 Geçenlerde canım gibi sevdiğim bir dostum bana “Seni öyle çok seviyorum ki sana böbreğimi şurada çıkartıp veririm” dediğinde kahkahalarla birbirimize sarıldık. Gözüm doldu, çünkü söylediğinin gerçek olduğunu biliyordum. Bu yazıyı yazmaya o gün karar verdim. Bugünü tetikleyense hayatıma tesadüfen giren tanıdıkça çok sevdiğim bir kız arkadaşımın benimle paylaştığı  hikayesi oldu. Ona dayanma gücü veren dostlarına, benim kendi can dostlarıma, dostu için omuz, kalp, sığınak olan herkese ithaf ediyorum yazımı. Bilin ki ömür boyu sevileceksiniz.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir