Haydar, Keşke Kadın Doğsaydın

Adamın adı Haydar. Bursa’da inşaat ustası. Kızı 21 yaşındayken evden kaçmış.

Aradan 10 yıl geçmiş. Haydar’a ‘birileri’ demiş ki: “Senin kızı Küçük Sanayi’de gördük. Kötü yola düşmüş olabilir

Haydar da almış silahını eline, söylenen yere gitmiş. Kızının yaşlarındaki Remziye’yi gözüne kestirmiş. “Aha bizim kız!” demiş. Remziye’ye sorgu sual. Kızcağız medeni şekilde kimliğini gösteriyor- mecburmuş gibi– ‘Ben sizin kızınız değilim’ diyor. Haydar ikna olmuyor. Bir kaç gün sonra kızı bir yerde kıstırıp üzerine kurşun yağdırıyor! Hala ‘O benim kızım’  diyor; bunun suçunu hafifleteceği düşüncesiyle. Özrü kabahatinden büyük yani.

Tam bir ruh hastası diyebilirsiniz.

Ama ülkemizde çok Haydar var.

Kızı evden kaçtığı için, bulduğu yerde onu öldürmeyi kendine hak sayan…

Kızını tanıyamayacak kadar nasıl göründüğünden bihaber bu Haydar’lar kadar, onları dolduruşa getiren ‘eşi dostu’ndan da çok var.

‘Kötü yola düşmüş galiba’ diye elin kadınının kızının günahını alan, hayatlarını tehlikeye atan dedikoducu, iğrenç insanlar! Bunların aklı hep uçkurlarındadır. Kendi aileleri ya da tanıdıklarının kadınlarını mümkün olduğu kadar kapatmak, hemen evlendirmek, mümkünse sosyal hiç bir ortamda bulundurmamak gereklidir. Her erkeğin onlara kendilerinin ‘karı kıza’  baktıkları gibi bakacağını düşünürler de ondan..

Babalıktan zaten nasibini alamamış bir Haydar’ı, bu yürekleri karanlık iğrenç insanlar doldurdu, kabak sekreterlik yaparak geçimini sağlayan Remziye’nin başına patladı.

Neydi Remziye’yi hedef yapan acaba? ‘Kötü yola düşmüş bizim kız, kesin bu!’ dedirten?

Uluorta kahkaha falan atmış olmasın, bilmeden?

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir