Herkes Yine Twitter’da..

Twitter’a yasak geldi de ne oldu? Yasağı delen VPN uygulamaları rekor sayıda indirildi. DNS ayarları değiştirildi. Bırakın sadık twitter kullanıcılarını, arada bir twitter’a girenler bile bu programları bilgisayar ya da cep telefonlarına yüklediler. Bunlar üzerinden internete bağlanmak suç olmadığı için, twitter üzerindeki aktivite devam ediyor.

Hükumetin koyduğu yasağı başta devletin tepesindeki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül deldi ve bu durumu tasvip etmediğini belirtti.

Sonuç? Herkes yine twitter’da.. Üstelik merakları daha da ‘bilenmiş’ vaziyette.

***

SİNEĞİ KOVMAK ADINA ALNINA KURŞUN…

Dünya Türkiye’yi şaşkınlıkla izliyor. Yabancı haber ajanlarında ilk haber olduk. Üstelik, yasak hukuken de tartışmalı nitelikte. Twitter’ı tamamen kapattıran bir mahkeme kararı yok. TİB, yeni internet düzenlemesini referans alarak kendi başına erişimi engellemiş. Normalde mahkemeye başvurması gereken TİB, anladığımız kadarıyla bunu da yapmamış. TİB, ‘’Başka çaremiz kalmadı’’ diyor. Binali Yıldırım başvurmuş, mahkeme haklı olduğuna karar vermiş. Bunun sonucunda TİB, Başbakan ve çevresi hakkında tape/benzeri yayınları yapan bir hesabın kapatılmasını Twitter’dan istemiş.

Ama Twitter bu hesabı kapatmamış. E, TİB de ne yapsın? Bütün Twitter hesaplarına erişimi engellemiş!

Niye sadece mahkeme kararındaki linkleri erişime kapatmamış?

Onu bilemiyoruz.

İSTANBUL Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, durumu çok net özetlemiş, üzerine ne desek fazla:  ‘’Bu bir kişinin alnına konmuş bir sineği kovmak adına o kişiyi alnının ortasından vurmaya benzer. Sineği belki kovarsınız ama kişiyi de öldürürsünüz.’’

Türkiye Barolar Birliği ‘İnsan haklarını ihlal ettikleri’ gerekçesiyle TİB yetkilileri hakkıda suç duyurusunda bulundu. Başkan Metin Feyzioğlu, bu tür genel yasağın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, ve Anayasa’ya aykırı olduğunu söylüyor.

***

HERKESİ DEĞİL, SUÇLUYU CEZALANDIRMAK

Elbette twitter’da, sosyal medyada ya da internette kimse kimseye istediği gibi hakaret etmemeli, kişilik haklarını ayaklar altına almamalı. Zaten hukuk bunun için var. Suç işlediğine mahkemece kanaat getirilen, bunun bedelini kanun ne diyorsa o şekilde ödemek zorunda.

Ama günümüzde twitter gibi sosyal paylaşım siteleri, vatandaş için haber alma ve ifade özgürlüğünün en önemli araçlarından biri haline gelmişken, genel yasak kararları, bu özgürlüğünü kullanan insanları cezalandırma ve mahrum bırakma anlamına gelecek sonuçlar doğuruyor ki, bunu hukuken ve vicdanen savunabilmek mümkün değil.

Kimse de savunmaya çalışmıyor gerçi.

Bülent Arınç bile ‘Biz yapmadık, TİB yaptı’ dedikten sonra..

 

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir