İzler ve Kınarız

Savaşa ve silahlı mücadeleye karşıyım. Günümüz koşullarında toplumlar arasında gerçek mücadele zaten ekonomik ve teknolojik. Gerisi yalan. Parası, gücü, sağlam müttefikleri ve teknolojiye erişimi daha iyi olan her daim kazanıyor.

Özgürlükmüş, dinmiş, toprakmış bunlar adına mücadele ettiğini düşünen bütün unsurlar, bilerek ya da bilmeyerek elinde teknoloji ve para olanın taşeronu oluyor… Doğal olarak da hep parayı veren, düdüğü çalıyor.

İnsanın canilik kapasitesiyle ilgili artık hiç bir şey beni şaşırtamaz derken büyük konuşmuşum. Pakitan Taliban’ı Peşaver’deki okula dalıp intikam adına 140’tan fazla öğrenciyi katletti. Bu zihniyetin yeri geldiğinde kendi çocuklarını bile canlı kalkan olarak kullandığına aşinayız. Ama böyle göz göre göre bir okula dalıp ufacık çocukların canını almak? Bunu da marifet gibi savunmaya kalkmak?

Yıllardır söyleye söyleye dilimizde tüy bitse de devam.. İslam dünyasının bu teröristlere karşı ivedilikle elle tutulur tavır göstermesi, kararlı ve gerçek bir karşı duruş sergilemesi gerekiyor. Müslüman nüfusunun yoğun olduğu ülkelerde bir çok nedenden ötürü ‘kınama’ dışında bir ortak hareket zemini olamıyor. O kınamayı Afgan Taliban’ı bile yapıyor gerçi. Şaka değil.. “Masum çocukları öldürmek prensiplerimize aykırı” diyerek Afgan Taliban’ı Pakistan Talibanı’nı kınadı!

Bizim dinimiz barış ve hoşgörü dini, tamam da.. İslam’la terörist kelimesi yanyana gelmemeli, ona da tamam..

Ama geliyor işte.. Ve insanlıktan nasibini alamamış bu canavarlar güç uğruna, para uğruna, ya da sadece kan dökme ihtiyaçlarını giderme uğruna  İslam dinini kullanarak, Allah’ın adıyla vahşet işliyorlar. Daha da çok işlerler…

Biz de izler izler, kınarız.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir