Kalite İddiası ve Hizmet Örtüşmeli

Bayramın üçüncü günü sinemaya gidelim istedik. Üç arkadaşız. Tercihimiz Kanyon oldu.

Favori alışveriş merkezlerimden biri Kanyon. Açık hava oluşunu, mimarisini seviyorum. Cinemaximum grubunun sinemasında da genelde çok rahat ediyorum.

Yalnız.. Son aylarda personel azlığından kaynaklanan aksamalar yaşanıyor. Hizmet kalitesi eskisi gibi değil. Film arasında bir su alacaksınız diyelim. Üst katta iki tarafta da ürün satılan yerler var. Hep bir tanesi açık. Son bir yıldır, kalabalıktan kıyamet de kopsa, ikisini birden açık hiç görmedim.

 Bu bayramda da farklı değildi.

Bir dondurma, bir de soda kuyruğuna girmem gerekti ayrı ayrı.

Dondurmayı zar zor aldıktan sonra, soda için patlamış mısır da satılan-haliyle daha uzunca olan- kuyruğa girdim. Sıra tam bana geldi, görevli 4 TL tutan sodam için “Burada sadece kredi kartı alıyoruz hanımefendi” demesin mi? Kart vermek istemediğim takdirde, aynı satış noktasının öbür ucundaki alternatif kuyruğa girmem gerekecekti.

Derin bir nefes aldım. Eriyen dondurmayı tezgaha koyup, çantayı açtım. Cüzdanı çıkardım. Bu arada arkadakiler de bekliyor haliyle. Kart uzatıp temassız işlem rica ettim. Olayı hızlandırayım diye.

Yüzüme baktılar.

Çalışmıyor” dediler.

Akıl vereceğim ya.. “Bu şekilde herkese filmini kaçırtırsınız, ya öbür tarafı da açın ya da bari burada iki kuyruk yapmayın” dedim.

Cevap bile vermediler.

Ne diyeyim. Erimiş dondurma ve sodamla salona girdim.

Filmin ikinci yarısı başlamıştı tabii.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir