Kız Doğmak Şans mı?

Kadın olmak zor diyen, biziz. Yani kadınlar.

Kimi erkeğe sorarsanız, hayat bize güzel.

‘Ben Bir Gün Kadınken’de benim canlandırdığım karakter Pelin, Kerim’le (Hakan Bilgin) evli.

Kerim oyunun başında kızlarının geleceğiyle ilgili kaygılarını belirtirken bir dolu laf ediyor.

Ve ‘’Bende şans olsa, anamın karnından kız doğardım!’’ diyor..

Öyle ya…  Kadın, okusa da okumasa da ‘hayırlı bir kısmet’ bulup da evinin kadını oldu mu, hayatı nasılsa garanti. Kerim de kızı için bunu diliyor. Okusun tabii, diyor.

Öğretmen falan olsun.

Eve geliş gidiş saati belli olsun. ‘Kadın gibi kadın’ olsun.. Kocası ona baksın. Tüm ihtiyaçlarını karşılasın. Korusun kollasın. Evin patronu da haliyle o olsun.

Kerim tipinin ait olduğu belirli bir sosyoekonomik grup yok aslında. Eğitim, gelir düzeyi farketmiyor, bu topraklardaki egemen kültür erkeğin çoğunda böyle bir mantal programlamaya yol açmış durumda.

Buraya kadar söylediklerimde yeni ya da kafa karıştıran bir şey yok. Üzerinde düşünmemizi istediğim nokta, ‘kadınların’ bir çoğunun da bu görüşte olması.

Erkek bana sahip çıksın, korusun, baksın, evde onun borusu ötsün. Diploma? Olsun. Duvara asarız. Ya da ‘kadın gibi kadın’ kalabileceğimiz bir iş yaparız. Maddi manevi her sorumluluğu erkek üstlenince, parayı veren düdüğü çalıyor. Birlikte yaşamanın ve kadının hangi sınırlar içinde çalışabileceğinin kurallarını koyan, erkek oluyor.

Bir de, ‘Erkek her sorumluluğu üstlensin, ama ben her türlü özgür olmak da isterim’ciler var. ‘Her ihtiyacımı o karşılayacak, ama bana karışmayacak’cılar. Azınlıktalar, ama varlar. Onlar da başka bir yazının konusu olacak.

Üzerinde düşünelim. Görüşlerinizi bekliyorum. Kuliste bile kaç farklı yorum çıktı bu konuda, bakalım sizlerden ne gelecek?

 

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir