Mutluluk Öğretilebilir

Günümüzün sıkıntısı. Tatminsizlik had safhada. Yaş kaç olursa olsun, çoğumuzda bir sıkıntı, bir mutlu olamama hali.

Hele küçüklerde.. Sanırım seçenek çok, ondan bocalıyorlar. Benim çocukluğumda ne ipad vardı, ne cep telefonu. Bu gibi teknoloji araçları ve internet hayatımıza öyle yerleşti ki, aslında ne yeni olduklarını zor hatırlıyoruz.

Ben çocukken sokakta ya da evde kardeş ve kuzenlerimle oyun oynardım.. Ya da kitap okurdum deli gibi. Ama mutluydum. Küçük dünyamda büyük büyük hayaller kurardım. Anneler babalar ne uygun görürse tatilller ve kutlamalar için, o yapılırdı. Bize de fikrimiz sorulurdu elbet ama karar verici değildik.

Annemin yaptığı keklerin kokusu, lastik atlama yarışında kardeşimle kırak kırana mücadele, kitap okurken paket paket yediğim ay çekirdeği, babamın plaklarından her daim yayılan müzik beni mutlu etmeye yeter de artardı bile.

Şimdinin çocuklarını memnun etmek daha zor sanki. Küçük şeylerden mutlu olmayı onlara öğretmezsek büyüdüklerinde de bu hal değişmeyecek.

Belki seçenek fazlalığı, ya da zahmetsiz erişilen imkanlar, belki de yokluktan doğan karamsarlık. Nedeni her ne olursa olsun, o anda olduğu yerde ve sahip olduğu imkanlarla mutlu olmayı beceremeyen, dünyaları verseniz de bir türlü tatmin olmuyor.

Yetişkinler için de geçerli değil mi bu?

Gelin bizi mutlu eden küçük şeylerin listesini hazırlayalım. Sizden çok yaratıcı öneriler geliyor, o nedenle beklentim büyük. Hayal kırıklığına uğramayacağımdan eminim. Pazartesi yayınlar, haftaya güzel başlarız.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir