Neden Su Yerine Benzin?

Bu tahammülsüzlük daha nereye kadar?

İnsanların fikrini, duruşunu, görüşünü ifade etmesinden bu kadar çekinmek niye?

Bıraksaydınız isteyenler Gezi olaylarının birinci yıldönümünü ansalardı, ne olurdu?  Cumartesi gününden üstümüze kalan yine koca bir beis bulutu- sokaklara sürülen 25 bin polis, fotoğraf karelerinde sürüklenen, itip kakılan protestocular. Kadınlar.. Ve hatta çocuklar.. Yaka paça gözaltına alınan iki çocuğun fotoğrafına hala inanamayarak bakıyorum. Yaşları en fazla 12 olmalı. Polise bilye atıyorlarmış. Yahu bir o çocuklara, bir de bizim tam teçhizatlı çevik kuvvete bakar da insan bir utanır. Söyleyecek söz bulamıyorum.

Hükumetin sinirine dokunan belli başlı olaylarda hükumetle aynı safta yer almayan herkes muhalefetinin şiddetine göre karşılık buluyor.  Hükumet onlara ya en hafifinden ayar veriyor, ya da bastırmak, susturmak, sindirmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Bunu da en doğal hakkı görüyor. Karşıt görüş dile getiren herkesin ‘dış güçlerin piyonu’, Türk ekonomisine zarar verme amacı taşıyan hain insanlar olduğu düşüncesi hakim. Eleştiriye, muhalif düşünce ve ifadeye bu tahammülsüzlük, toplumsal olarak bizi gitgide kutuplara savuruyor. Toplumun bir kesiminin sesini duyuramaması, adeta basıncını boşaltamayan bozuk bir düdüklü tencere gibi, içinde yaşadığımız bu coğrafyayı gün be gün patlama tehlikesine yaklaştırıyor.

Bu gerginlikleri çıkaranlar kimlerdir, içinde yabancı devletlerin istihbarat güçleri var mıdır yok mudur bunu bilemem. Bizim elimiz başka coğrafyalarını nasıl karıştırıyorsa siyasi çalkalamaya çok elverişli bu topraklarda da ne uluslararası oyunlar dönüyordur. Benim anlamadığım… Hükumet neden bu gerginlikleri dindirmek yerine muhalif seslerin üzerine adeta benzin döküyor?  Kendi gibi olmayanı sindirme- bezdirme- susturmaya değil, kızdırma- çıldırtma- kışkırtmaya yarıyor artık bu tahammülsüz tavır.

Ya görmüyorlar, ya görmek istemiyorlar.

Toplumumuz, ülkemiz adına ne esef verici. Toplumsal barış tehlikeye girdikten sonra, her taraf inşaat olmuş yurdum yollarla, ekonomik kalkınmayla dolmuş, ne fayda.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir