Nobel’li  Hocanın Hali..

Hayat iniş çıkışlarla dolu. Klişe bir söz ama ne doğru. Bu yazıyı okuyanlar arasında zirveleri görüp, sonradan en derin çukurlara düşenler vardır mutlaka.

Watson gibisi var mıdır, onu bilemem ama.

yüzyılın en büyük keşiflerinden biri, DNA’nın ikili sarmal yapısı. James Watson bu buluşuyla Nobel ödülü kazandığında sene 1962’ydi. Kendini bilime adamış biri için takdir ve tanınırlığın en büyüğünü yaşadı elbet.

Oysa 4 Aralık’ta, yani bu Perşembe, bu onurun sembolü olan Nobel ödülünü New York’da bir açık artırmada satmaya hazırlanıyor Watson!

Artık istemediği için değil, paraya ihtiyacı olduğu için. Bu satıştan yaklaşık 4 milyon dolar elde etmeyi tasarlayan Watson, parayı araştırmaları, bir de geçinmek için kullanacak.

Bilimadamı 7 yıl önce bir mülakatta  siyahların beyazlardan daha az akıllı olduğunu, bütün deneylerin bu gerçeğe işaret ettiğini söylemişti. Irkçılıkla suçlanan Watson, sonrasında akademik aforoza uğradı.

Halen kanser ve genetik araştırmalarında dünya öncüsü bir laboratuvarının başkanı bir bilimadamından söz ediyoruz. İnsanları rencide eden bir tezle ortaya çıktı diye bir anda yok edilen Nobel ödüllü bir bilimadamından. “Benim varolduğumu bile kabul etmek istemiyorlar” diyor.

Kıssadan hisse.. Kim olursanız olun, sözünüze, tezinize bilginize ne kadar güvenirseniz güvenin, insanları rencide ettiğiniz anda krediniz sıfırlanabilir. Ağızdan çıkan söz, etkisiyle doğru orantılı şiddette yıkıcı olabiliyor işte.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir