lowe

Şampiyon Hocanın Düşündürdükleri

Akdeniz’in incilerinden Sardinya’daydık. Yan masamızda bir de kimi görelim? Alman Milli Takımının teknik direktörü Joachim Löw. Dünya Şampiyonu bir takımın hocası olarak pek mütevazıydı– hal ve tavırları başarıyı hazmetmiş bir spor adamına yakışır nitelikteydi. Tebriklerimizi ilettik, resim de çektirdik.

Ertesi gün gittiğimiz spor salonunda da karşılaşınca

Löw, tatil muhabbetimizin konusu oldu. Malum, daha önce Fenerbahçe ve Adanaspor’u çalıştırmış. Pavarotti gibi yolu Türkiye’den geçip, buralarda beğenilmeyip  sonra dünya çapında başarılı olanlardan.

Daha geçenlerde -Dünya Kupası’nı Almanlar kazandıktan hemen sonra yani- Alman hocayı Adanaspor’dan kovan eski başkan Çağdaş Ergin açıklama yapmıştı. Adeta övünerek “Onu buradan ben gönderdim” demişti! Hatta bununla da kalmamış, “Almanya’yı bugün her hoca şampiyon yapar. Kolaysa gelsin Adanaspor’u şampiyon yapsın!” demişti.

İşte bu zihniyet, neden tam olarak hiç bir sektörde dünya çapında isim çıkaramadığımızın ispatı. ‘Öyle isimlerimiz var’ diyenlere hatırlatırım: Ulusal gurur kaynağı olabilmiş Türklerin neredeyse hepsi ömürlerinin uzun bir bölümünü yurtdışında geçirmiş oluyorlar. Yani onlara destek ve şans verenler de biz değiliz. Batıda insana yatırım esas. Bizde başarının bir takım işi olduğu, insana zaman tanınması gerektiği hep es geçiliyor. Tahammülsüz ve de sabırsızız üstelik.  Bugünden yarına başarı bekliyor, hemen olmayınca da insanları harcayıveriyoruz.

Joachim Löw ve benzerlerinin hikayesi bize ders olmalı.

Haa, istenilmeyen, harcanmış olan bizsek de öyle. Her şartta insan yoluna devam etmeli.

Başarı kendine inanan ve pes etmeyenlerin dostudur.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir