Starlık, Çıplaklık ve Teknoloji.

Aralarında Jennifer Lawrence ve Selena Gomez’in de olduğu yüze yakın ünlünün çıplak fotoğraflarını hack’leyen zat, şimdi de “Elimde Jennifer Lawrence’ın seks yaparken video’su var” deyip FBI’a yakalanmadan video’u yüklemenin yollarını arıyor.

Bu arada… Video’yu görmek isteyenlerden de ‘bağış’ kabul ediyormuş! Ne kadar rontgenci varsa elini cebine atar artık.

Olayın bize gösterdikleri:

  • Çooook güvenilir olduğu edilen icloud (bulut) sistemlerine tüm bilgileri isteyerek ya da istemeden yüklemek büyük hata. Sadece fotoğraflarınız değil, kişisel bütün yazışmalarınız, her an nerede bulunduğunuz ve adres rehberiniz demek ki yeterince uğraşan birilerinin eline geçebilirmiş. Sistem yöneticilerinin zaten her istediğinde bunlara ulaşmadığı ne malum?
  • Elalemin bacak arasına meraklı hacker’lar önünde sonunda yakalanıyor. Daha önce Scarlet Johansson ve Mila Kunis’in fotoğraflarını çalıp dağıtan hacker cezaevinde. 10 yıl hapis yatacak toplam.
  • Milletin cep telefonundan çalınıp internete sızdırılan fotoğraflar milyonlarca kez tıklanmış. Bunları arayan, bakan, inceleyen herkes, bu kadınların mahremine girdiğini ve suç işlediğini bilmeli. Vicdanen en azından.
  • Dünyaca ünlü starlar için de.. Elbette herkesin mahremi kendine… Ve ne istiyorlarsa yapmak hakları. Bu kişilerin kendi özel hayatlarındaki fantezileri kimseyi ilgilendirmemeli. Ama ilgilendiriyor işte; onlara kafayı takıp araştıracak hasta ruhlu çok kişi olacağını tahmin etmek zor değil. Bundan sonra daha dikkatli olacaklardır.
  • Apple’a nazar değdi. Müşterilerin özel bilgilerinin güvenliğini sağlayamayan marka büyük darbe aldı.
  • Bu yazıyı yazacağım diye araştırdım; kim fotoğrafları yayınlıyor kim yayınlamıyor diye. Elbette yabancı ve saygın haber sitesi ve gazetelerde konunun haberi var, ama ‘o görüntüler’ yok. Bizde ise, ooo, çarşaf çarşaf.. Hiç affetmeyiz ya böyle şeyleri. Aferin bize.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir