Tacizciysen Olaya Ani Gir..

Zira Yargıtay’a göre ‘ani nitelikteki’ cinsel saldırıyla kadının ruh ve beden sağlığı bozulmazmış!

İcra Müdürlüğünde çalışan bir müdür yardımcısı, genç bir avukata “Biz artık müdür-avukat değil, yakın iki arkadaşız. Bana telefon numaranı vereceksin” deyip yanağını okşamış ve öpmüş.

Ammaa.. Bunu aniden yapmış.. Böyle gelişen bir olayda, sanığın kadında medyana gelecek ruhi bozulmayı öngörmesi mümkün değilmiş.

Anladıysam Arap olayım. Tacizin ani olmayanı nasıl oluyormuş merak ettim doğrusu. Taciz- devamına göz yumulmadığı takdirde- zaten ani gelişen bir şey değil midir? Önden haberli-uyarmalı taciz olur mu?

Tacizin ani olanı daha az mı ceza gerektirir? Diyelim tacizci yanak öpüp okşamakla kalmadı, bir anda üst baş yırttı ve amacına ulaştı. Bunun sistemli -haydi ani olmayan diyelim- bir tecavüzden daha az travmatik olduğu nasıl savunulabilir?

Kanımca bu gibi mantık yürütmeler, hep ‘erkek gözüyle’ çıkıyor. Ben hukuk insanı olsam-haydi erkek de olsam- empati kuracağım kişi kurban olur, büyük ihtimal kendi kız kardeşime yapılsa ne hissederim onu düşünürdüm.

Bu arada Yargıtay’ın bozma kararının ardından davayı tekrar gören Ankara 9’ncu Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliğiyle verdiği kararda direnme kararı aldı.

 

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir