Tarihi Kayıtlar.. Ve Dehşet..

İzlerken gerçekten dehşet içinde kalıyorsunuz. 2001’de BBC’ye televizyon filmi olarak çekilmiş, Conspiracy (Komplo), Yahudi soykırımına ışık tutuyor.

Nazi subayları, SS liderleri ve bürokratlar 1942’de sonradan ‘Prag Kasabı’ olarak bilinecek General Heydrich önderliğinde Berlin yakınlarındaki göl kenarında lüks bir evde buluşuyorlar.

Başka film olsa izlenmez. Baştan sona bir toplantı izliyorsunuz çünkü. Kenneth Branagh, Stanley Tucci ve Colin Firth’ün olağanüstü başarılı oyunculukları, harika çekim ve tabii ki konunun çarpıcılığıyla iki saat ekran başına mıhlanmış gibi izliyorsunuz ama.

Wannsee Konferansı olarak bilinen bu toplantıda konuşulanların sızması yasak, kayıtların yok edilmesi gerekiyor. Ne var ki bir kişinin imha etmeyi ihmal ettiği zabıtlar, 5 yıl sonra ABD’lilerin eline, sonra da tarihe geçiyor.

Dudak uçuklatan tarihi zabıtlar…

Dünyayı, en azından Avrupa’yı Musevilerden temizlemek gerekiyor. 2. Dünya Savaşı devam ediyor. Alman orduları zor durumda. Hitler’in bin yıllık Alman İmparatorluğu hayali üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

Toplantıdakiler amacın Yahudilerden ivedilikle kurtulmak için bir ortak karar almak olduğunu falan sanıyor. Oysa işin iç yüzü başka. Yahudileri gaz odalarında zehirleyip yok etmek için tesislerin yapımına çoktan başlanmış. Bürokrat ve bakanlara arıza çıkarmasınlar diye karar tebliğ ediliyor. Çatlak sesler tehdit ediliyor. General Heydrich, Yahudi Almanları ve onların çocuklarını bakkal hesabıyla masaya yatırıyor. Kan ne kadar karışmıştır, oranlarına göre kim kısırlaştırılacak, kim yok edilecek bir bir sayıyor.

İş öyle bir noktaya geliyor ki, gaz odaları ne kadar çok Yahudiyi aynı anda yok edebilir, bir yılda bir milyon mu, iki milyon mu onun derdindeler. Gaz odalarında zehirlenen Yahudilerin vücutlarının pembe renge dönüşmesiyle alay ediyorlar.

Soykırımını bilsek de…

Filmlerin gücü başka. Tarihi zabıtlar, akıp giden diyaloglar ve gerçek performanslarla birleşince insanlık tarihinin en utanç verici dönemlerinden biri adeta  ‘canlanıveriyor’.

Hitler’in Yahudi düşmanlığının gerçek nedenleri hala tartışma konusu. Fakat ulusunun büyük bölümünü, etrafındaki güç odaklarını bir ırkın ‘aşağı’ ırk olduğuna, ‘her kötülüğün nedeni’ olduğuna böyle inandırabilmesini aklım almıyor. Haydi adam lider, teorisyen, zeki ama manik depresif, hastalık hastası, bir sürü tuhaflığı var. Bu nasıl bir toplu çıldırma halidir de ‘Führer böyle inanıyor’ diye subayı da, bürokratı da, hatta toplum bile bu denli ütopik ve insanlık dışı ideallerin etrafında buluşabilir?

Bir grup insan toplumsal psikolojiyi bu şekilde yapılandırıp manipüle edebiliyor işte. Sonra milyonlar akıl almaz kararlara onay verebiliyor. Akıl başa geldiğinde iş işten geçmiş oluyor.

İnsan, ne tehlikeli varlık. Fırsat bulana Conspiracy’yi izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir