23AB71A000000578-0-image-7_1417534463724

Toplum İçinde Emzirmek

Lou Burns, Londra’da lüks bir otelde beş çayı keyfi yaparken 12 haftalık bebeğini emzirmeye kalkıyor. Ve otel görevlileri onu uyarıyor. Diğer misafirleri ‘rencide ettiği’ gerekçesiyle memesini kapatması için bir kumaş veriyorlar.  Ünlü bir kadın olan Burns bu resmi sosyal medyada paylaşmış, otel görevlilerinin kendisini çok utandırdığını ve oraya bir daha asla gitmeyeceğini söylemiş.

Kadınların toplum içinde bebek emzirmesi konusu tüm dünyada insanları ikiye bölen bir konu.

Bir araştırmaya göre bizim ülkemizde toplum içinde emzirmeyi ayıp bulanların oranı yüzde 20’ymiş.

Ben küçük kızımı 2,5 yıl emzirdim. Elbette toplum içinde emzirmek kaçınılmaz oluyor, çünkü böyle beslenmeye alışmış bebeğin ne zaman nerede acıkacağı belli olmuyor. Üstelik bebekler memeyi sadece karın doyurmak için değil, duygusal anlamda sakinleşmek için de arıyor. Korktuğu, yorulduğu zaman mesela. Benim bebeğim de en olmadık yeri ve zamanları seçerdi. Hiç unutmuyorum bir kez denizin ortasında kıyamet koparmış, kıyıya çıkmamızı dahi bekleyememişti. Kız arkadaşlarım etrafımda duvar örmüş, küçük hanımefendinin istediğini yerine getirmiştik..

Ben bebeğim her istediğinde hazır oldum, ama yanımda kamuflaj için örtülerimle. Ya da gider en ücra köşede herkese sırtımızı dönerdik. Dışardan bakan uyuttuğumu zannederdi. Kanımca bir anne, çocuğunu toplum içinde hem emzirebilir, hem de kendini hiç göstermeyebilir.

Bazı anneler bunun en doğal görev olduğunu düşünüp bebeğinin acıktığı her yerde rahatça göğüslerini açmayı bir hak olarak görüyor. Azımsanmayacak sayıda insan, esas emziren kadının göğüslerine ‘başka türlü’ bakmanın ayıp olduğunu düşünüyor. Neticede annelik kutsal. Ve o memeler de seks objesi değil.

Öyle mi?

Bu konuda konuştuğum erkeklerin –çoğunluğu aile üyeleri- hepsi kadının emzirirken memesinin görünmesine karşı.Meme, seksüel organdır. Sosyal kuralların bu bölgelerin örtünmesini gerekli kıldığı bir toplumda süt veriyor diye ben bir kadının memesini niye görmek zorunda olayım?” diyorlar.

“E bakmasan?”

Mümkün değil ki. Hem bunu kapatarak yapmak mümkünse, niye açılmasına izin veriyorlar?”

Kadın, erkek, sizin düşünceniz ne?

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir