Yapay Zeka Nimet mi, Tehlike mi?

Johnny Depp’in Transcendence’ını (Evrim) yeni izledim. Dünyanın ‘yapay zeka’ tarafından ele geçirilmesini anlatan bir film. Depp’in canlandırdığı bilim adamı, Dr. Caster, aktivistler tarafından zehirleniyor.  Caster ölmeden eşi, ‘zihnini’ bir bilgisayara yüklüyor.

Ve sonra Caster’ın dünyanın hakimi oluşuna tanık oluyoruz.

Benzerine ratsladığımız filmlerden. Ama teknolojinin ulaşacağı boyutları harika bir görsellikle sunuyor. Gelecekte bunları yaşamamız çok olası. Hücrelerin kopyalanması, üretilen organlar, uzuvlar…

Kulağa harika gelse de.. Hepsi ‘tek bir bilincin’ parçası oluyor. ‘İyileşen’ herkes, tekrar yeşeren her ağaç, yağan yağmur, bereketli toprak, hepsi ve herkes yapay zekanın bir uzantısı oluyor.

Serbest irade ortadan kalkıyor yani.

İnsan iradesini, akıl ve vicdanını denklemden çıkarıp, işi sadece ‘teknolojik zekaya’ yüklediğinizde her şey olması gerektiği gibi.  Gezegen kesinlikle daha bereketli, temiz, mutlu bir yer.

Filmin sonunda epey bir düşündüm. İnsan iradesi ve vicdanı olmadan her şey sonsuz mükemmellikte işleseydi, dünya nasıl olurdu diye? Daha güzel olacağı kesin de, yaşanası olmazdı.

Oyunu, yaradılışı heyecanlı kılan, bizim varlığımızla yapıp yıktıklarımız sonrasında yüzleşmemiz gereken sonuçlar değil mi?

Benzer Yazılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir