Off ki Ne Off…

Kırk beş gün önce kapatılan, on beş gün önce yeniden açılan madenin sahibi açıklama yapmış.. “Kaynak suyu mu, kış suları mı bilemiyorum” demiş..

Bir bilinmezler ülkesinde yaşıyoruz zaten. Şansa.. Piyangonun kime vuracağı belli değil. Ölümle burun buruna yaşayan ekmek parası için hayatını tehlikeye atmak zorunda kalan dar gelirli kesim oluyor hep.

***

Giden gidiyor… Sorumluların hak ettiği cezayı aldığına inanıyor musunuz bu ülkede? Adalete inancın iyice zedelendiği günümüz Türkiye’sinde iş güvenliği hikayeden ibaret. Bizi yönetenlere soracak olursanız, yasa ve yeni düzenlemeler tamamen işçinin yanında. İşyerinde yeterli güvenlik tedbiri alınmamışsa, işçi, işi bırakıp gitme ve yine de parasını alma hakkına sahip… Miş… Esasen işçiler tedbirli değilmiş pek. Baret bile takmıyorlarmış. Oradaki her candan işi yürüten firma sorumluyken, işçiye baret taktırmak da firma yetkililerinin görevi olmalı.. Nitekim, kendi değerini bilmek, kendi canını korumak, hakkını aramak da bir eğitim meselesi.

Ve işçiler sesini yükseltemiyor, kendilerini koruma gereği duymuyor diye güvenlik gereksinimlerini görmezden gelmek de bir insanlık sorunu.

***

Maden sahibinin iki kez belediye başkanı ve son seçimlerde iktidar partisinden aday olduğu bir ülkede, ekmekten başka beklentisi olmayan işçi kime neyin kafasını tutacak? “Ben çalışmıyorum kardeşim, önce güvenliğimi sağlayın” deyince firma “Sevgili işçimiz buyur al paranı, haklısın” mı diyecek? Yüksek yerlerde tanıdığı bol işverene, işçi nasıl ve hangi imkanlarla dava açacak? Açabilecek mi? Hangi mahkeme hakkını savunacak?

Vs, vs.. Bunun gibi sorular içimi acıtıyor, bu ülkeye ilişkin hayalkırıklıklarımı derinleştiriyor. Bireysel haklara ilişkin senelerdir ne desem- ki meslekte onlarca yılını deviren ağabeylerime göre çaylak sayılırım- yirmi yıllık meslek hayatımda bir iyiye gidiş görememenin derin hüznü var içimde.

***

Bütün kalbimle diliyorum ki işçiler sağ salim kurtulsun. Bakalım bu kazanın sorumlularına ne olacak? Maç skoru tahmini yapar gibi söyleyeyim: Tepedekiler ve ayrıcalıklı olanlara takipsizlik, ‘orta seviyedeki harcanabilir taşeron günah keçileri’ne hapis istemi.

Haklı çıkmazsam sevinçle özür dileyeceğim, tamam mı?

Benzer Yazılar

Böyle Detoksa Can Kurban

/
Kate Moss ve Naomi Campbell’ın Bodrum sevdasını anladım…

Komedyenler… Ve Manik Depresif Bozukluk..

/
“İnsanlar ne derse desin, sözler ve fikirler dünyayı değiştirebilir”…

Als'ye Dikkat

/
 ‘Bir kova buz’ kampanyası tüm dünyada çığ gibi büyüyor.…

Teşhir ve Taciz Mevzusu…

/
Yasemin Allen, Bebek’te Arap bir adamın tacizine uğramış. Bir…

Lady Gaga.. Wow..

/
Uzun zaman sonra ilk kez bir konser bana “İyi ki gelmişim” dedirtti. O…

Haberin Mutlu Edeni…

/
Türkiye’de neler olup bitiyor bilmek için internet bağlantısı…

Depresyondayken Derdin Hafifi Yok.

/
Bir çok kişinin hayatları hakkında şikayetine maruz kalıyoruz.…

Off ki Ne Off…

/
Kırk beş gün önce kapatılan, on beş gün önce yeniden…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir