Dert Dinler misiniz?

Paylaşmak, insanlığın gereklerindendir. Dertler paylaştıkça azalır, sevinçler paylaştıkça büyür. Yeri geldiğinde bizim de dertli başımızı yaslayacak bir omuza, gözyaşlarımızı silecek, bizi dinleyecek dosta ihtiyaç duyarız.

Onun için derdini yakınlara anlatabilmeyi de, yakınlarımızın derdini dinlemeyi de önemserim. ‘Köpürtmemek’ koşuluyla ama. Evlat, eş ya da bir akını kaybetmek, büyük maddi sıkıntılar, dermanı olmayan sağlık sorunları. Bunlar gerçek dert. O şunu demiş, bu böyle yapmış, öbürü kızdırmış, vs gibi sorunlar eften püften sıkıntı kategorisine giriyor- ama yine de bunlar üzerine de saatlerce konuşmaktan kendimizi alamıyoruz.

***

Ne yalan söyleyeyim, ilk duyduğumda şaşırmıştım bir tanıdığım “Asla dert dinlemem” dediğinde. “Derdi bir şartla dinlerim. Derman olabileceksem.. Çözümüne yardımcı olamayacağım derdi ne dinleyeyim?” diye düşünüyor. Hayatı gözledikçe ben bu sözü dikkate değer buldum. Bakalım siz ne düşüneceksiniz?

***

Sevdiğiniz birinin gözyaşlarına, saatlerce yakınmasına şahit olmak acıdır. Ama daha acısı ‘bu konuda bir şey yapamamak’ değil midir? Etrfaınızda size dert anlatan kişileri gözünüzün önüne getirdiğinizde.. Bunların hep aynı kişiler olmaları, ve de hep aynı dertlerden yakınıyor olmaları pek tesadüf değildir. Zira, kabul etmesi zor ama çoğu insan dramlardan ‘besleniyor’. Düzeltemeyeceğiniz ve sizin neden olmadığınız bir sorunu dinleyip kalbinizi çaresizlikle bunalttığınızda karşınızdakine bir hayrınız dokunmadığı gibi kendi enerjinizi de yerle bir ediyorsunuz.

 ***

O nedenle..  Bence üzerinde bin sene konuşsak çare olamayacağımız dertlere yeteri kadar değindikten sonra onları hiç konuşmamamız en doğrusu. Kendi derdimiz de olsa bu böyle. Kaynattıkça koyulaşan ve bulanıklaşan sorunlara odaklanmak yerine, hayatın güzel taraflarına dikkati çevirmekte sayısız fayda var. Bir çözüm potansiyeli varsa, ancak böyle gerçekleşebiliyor zaten.

Benzer Yazılar

“Bana Bir Daha Barış Demeyin…”

/
Onun adı Esma Al Gul.  Filistinli bir gazeteci. Esma, günlük…

Evlenmeniz Gereken Gerçek Kişi..

/
Tracy McMillan, yazar, televizyon yapımcısı ve ilişkiler…

“Kredimi Bir Ödesen N’olur Be Abla..”

/
Bir mesaj ki.. Okurken yüreğin sıkıntıya girmemesi mümkün…

Dert Dinler misiniz?

/
Paylaşmak, insanlığın gereklerindendir. Dertler paylaştıkça…

Monaco’nun Grace’i…

/
Seyirciyle buluşma tarihi ertelendikçe ertelendi. Yönetmeni…

Hizaya Gelmeyenin Poposunu Dürten Koltuk

/
Kültürel bir şey bu. Batı ülkelerine seyahat edenler ne…

Kumaş Bezin Dönüşü..

/
Çevre bilinci arttıkça kumaş bezleri savunan kampanyalar…

“Beni Dövdü, Bana Tükürdü” Derse..

/
Gözümün önünde bacağını uzatarak havada uçtu. Ve bir…

Tamam, Anneyiz de…

/
Sex and the City’nin bir sahnesinde kahramanlardan Samantha…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir