Dolandırıcıya Karşı Google

Amma çok dolandırıcı türedi yahu..

Telefonda tanımadığım numaraları zaten açmıyorum. İyi de yapıyorum. Geçenlerde baktım iki kez bir New York numarasından aranmışım. Bir de yerli bir cep telefonundan. İkisi de bende kayıtlı değil.

Neyse ki internet insanların başlarına gelenleri paylaştıkları olağanüstü bir bilgi havuzu. Hep yaptığım gibi bu numaraları google’a girdim. NY numarası bir dolandırıcılık şebekesinin çıktı. İnsanlar bu numaradan arandıklarında başlarına neler geldiğini ayrıntısıyla yazmış. Yerli numara ise banka hesaplarımızın peşinde olan çeteymiş meğer. Sistem şöyle: Mutlaka sizden bir kaç bilgiye ihtiyaçları var, size para veya başka bir imtiyaz vereceklerini söylüyorlar. Sonra da sizden bu bilgilerinizi istiyorlar.

Geçen gün Ali Eyüboğlu da benzer bir çete hikayesi yazdı.

Aman dikkat! Polis olduğunu söylereyerek arayan da çok.

Siz siz olun, kimseye hiç bir şartta kimseye telefonda hesap no, parola, şifre vb kişisel bilgi vermeyin.

Bir de…

Internete girin, arayan numarayı google’a yazın. Bu çeteler binlerce kişiyi arıyorlar, bunların bir kaç yüzü mutlaka internet forumlarında başlarına geleni paylaşmış oluyor.. Ben alacağım herhangi bir hizmet için bile internette ilgili kelimenin yanına ‘dolandırıcılık’, İngilizce ise ‘scam’ yazarak arama yapıyorum bir de.  Bu anlamda şikayeti olanların hepsi listeleniyor böylece.  Tavsiye ederim.

Benzer Yazılar

Dolandırıcıya Karşı Google

/
Amma çok dolandırıcı türedi yahu.. Telefonda tanımadığım…

"Ben Size 10 Milyon Dolar Verecek"

/
“Ben sizden duymak için bekliyor olacak”  yazıyor emailin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir