En Özeliniz Ortalıkta Dolaşırsa..

Annie (Cameron Diaz) ve Jay (Jason Segel), ‘Sex Tape’  adlı filmde evliliklerindeki durgunluğu aşmak için bir gece sevişirken kendilerini ipad’e kaydediyorlar. Jason, bütün bilgilerini senkronize eden bir cloud uygulaması indirmiş olduğu için bu video, başkalarına hediye etmiş olduğu eski ipad’lerine otomatik olarak yollanıyor. Bu kişiler arasında kayınvalidesi, oğlu, postacı ve karısının potansiyel patronu da var! Rezaleti tahmin edersiniz.

Özel bilgileriniz- böyle bir video uç bir örnek ama, çocuğunuzun evdeki doğumgünü görüntüleri bile- neden başkalarının eline geçsin ki? Film deyip geçmeyin, bu gibi kazalar çok olası. Cloud dolayısıyla.

Eskiden ne güzel senkronize ediyorduk cep telefonlarıyla bilgisayarımızı. Telefondaki adres& kişi bilgileri, randevular, bir kabloyla her iki cihazda senkronize oluyordu.

Sonra bu cloud –bulut- sistemi çıktı. Bilgilerinizi sizin için depolayan bir siber yer. Her yazdığınız, dinlediğiniz müzik, fotoğrafınız hemen cloud hesabınıza gidiyor. Oradan da bütün cihazlarınıza. İsterseniz.. Ya istemezseniz?

Neyi neyle senkronize edeceğine kendi karar vermek isteyenler bu cloud’la bir türlü barışamadı. Güvenli  değil. Jennifer Lawrence’ın fotoğrafları cloud hesabından hack’lendi mesela.

Ama Apple artık sizi adeta cloud kullanmaya mecbur bırakıyor. Apple son bir kaç güncellemede manuel senkronizasyonu kaldırdı. Adres, kişi bilgileri ve takviminiz cloud kullanmazsanız bilgisayarda ayrı, telefonda ayrı.

Benzer düşüncelerini forumlarda belirten binlerce Apple kullanıcısı Apple’dan bir an önce eski ve basit senkronizasyon seçeneğini mümkün kılmasını istiyor. Başka bir yazıda bu konudaki şüphelere değineceğim.

Benzer Yazılar

“Bana Bir Daha Barış Demeyin…”

/
Onun adı Esma Al Gul.  Filistinli bir gazeteci. Esma, günlük…

Evlenmeniz Gereken Gerçek Kişi..

/
Tracy McMillan, yazar, televizyon yapımcısı ve ilişkiler…

“Kredimi Bir Ödesen N’olur Be Abla..”

/
Bir mesaj ki.. Okurken yüreğin sıkıntıya girmemesi mümkün…

Dert Dinler misiniz?

/
Paylaşmak, insanlığın gereklerindendir. Dertler paylaştıkça…

Monaco’nun Grace’i…

/
Seyirciyle buluşma tarihi ertelendikçe ertelendi. Yönetmeni…

Hizaya Gelmeyenin Poposunu Dürten Koltuk

/
Kültürel bir şey bu. Batı ülkelerine seyahat edenler ne…

Kumaş Bezin Dönüşü..

/
Çevre bilinci arttıkça kumaş bezleri savunan kampanyalar…

“Beni Dövdü, Bana Tükürdü” Derse..

/
Gözümün önünde bacağını uzatarak havada uçtu. Ve bir…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir