Hızlı Mesaj ‘Balonları’

Whatsapp servisi hayatımıza girdi gireli mesajlaşma pek kolay. Daha kurulalı 5 yıl olmuşken, bundan bir kaç ay önce 19 milyar dolara facebook tarafından satın alınan bir buluştan söz ediyoruz. Saniyede mesajınız karşı tarafta. Bir kerede 10 fotoğraf gönderebiliyorsunuz, vs. Whatsapp nedeniyle operatörlerin sms ve mms’lerden elde ettikleri karlar ciddi anlamda düştü,

Son günlerde bazı arkadaşlarımdan whatsapp’in bundan böyle mesaj başına para alacağına ilişkin mesaj alıyorum. Söz konusu mesajı 10 kişiye iletirseniz, siz ücret ödemeyecekmişsiniz, falan filan. Külliyen yalan. Her sene bir kaç kere benzer uydurma mesajlar her dilde yayılıyor. İtibar etmeyin.

***

Mavi oklar kaç çifti ayırmış!

Bir uygulama düşünün ki, hakkındaki en ufak lakırdı dünya basınında haber oluyor. Bu ‘ücrete tabi olma’ meselesiyle birlikte whatsapp’in mavi okları da dünya basını gündeminde. Geçen gün yine Cadde’de sevgili Çağdaş Ertuna’nın ‘Mavi Ok Kabusu’ diye kaleme aldığı yazısında dile getirdiği gibi, bu oklar kimilerinin başını belaya sokabiliyor. Birine bir mesaj attınız. İki ok, karşı tarafa ulaştığını gösterirdi eskiden, ama okunup okunmadığını anlamazdınız. Şimdi o oklar maviye dönünce, anlıyorsunuz ki okunmuş. Sorun şu: Sonra bekliyorsunuz ki cevap gelsin.   

***

Mesajla mahremiyet ihlali..

Bir kere.. Çok anlamsız bir özellik olmuş. Yeni değil ki. Blackberry , Viber ve facebook’ta da var. iphone’un imessage’ında mesela,  ‘okundu’ yu karşı tarafa belli eden özelliği kapatmak mümkün. Bence whatsapp de böyle bir seçeneği sunmalı kullanıcılara.

Eğer mesaj attığınız kişi, mesajı okudu ve geri dönmüyorsa. Ya da whatsapp’e girdiği halde sizin mesajınızı okumadıysa, buna alınmayın. Vardır bir nedeni. Mesela vakti yoktur. Ya da ne diyeceğini bilememiştir.

Kişisel almanın anlamı yok. Ben telefona mesafeli biriyim mesela. Her çaldığı dakika açmam, tanımadığım numaraya zaten alo demem. Müsaitsem yanıt veririm. Acilse zaten mesaj atarlar. Arkadaşlarım bana alınmaz, ilk fırsatta geri döneceğimi bilirler.  Mesajlarını okumuş da olabilirim, hemen cevap vermemem o anda müsait olmadığım içindir. Telefona esir olmanın anlamı yok ki. Herkesin hayatında iş güç, çoluk çocuk, anında eğilinmesi gereken bin tane konu var. Fırsat olduğu an telefonda sohbet şahane. Ama ‘mesajımı okudu’ diye birinden anında yanıt beklemek.. Hem tuhaf, hem bencilce.. Düşünün.. Günde kaç kişiyle mesajlaşacak ya da telefonda konuşacak vaktiniz olabiliyor ki?

***

Stalker olduysanız ..

Haa, eğer mesaj attığınız özel, ve sizi de özel bulmasını istediğiniz biriyse… Okudu mu, okumadı mı, başka kimlerle yazışıyor.. En son instagram’a ne koymuş. Ya da face’de kimi like’lamış.. Buna zaten ‘stalk’lamak, yani ‘sinsice ve gizlice izlemek’ deniliyor.. ‘Stalker’ olduysanız- ve de şartlar ve insanlar sizi bazen stalker yapar– önerim, whatsapp’in ve diğer uygulamaların bu özelliklerini kapatmanız. Ciddi söylüyorum, ne siz takip ettiğiniz kişiler en son ne zaman çevrimiçi olmuş görün, ne de onlar sizi görsün. Ne kadar az haberdar olursanız, o kadar huzurlu olursunuz.

Bu kadar takip ve meraka gerek yok.

Eskiden sadece evlerde telefon hattı varken böyle şeyleri dert eder miydik?

Benzer Yazılar

“Bana Bir Daha Barış Demeyin…”

/
Onun adı Esma Al Gul.  Filistinli bir gazeteci. Esma, günlük…

Evlenmeniz Gereken Gerçek Kişi..

/
Tracy McMillan, yazar, televizyon yapımcısı ve ilişkiler…

“Kredimi Bir Ödesen N’olur Be Abla..”

/
Bir mesaj ki.. Okurken yüreğin sıkıntıya girmemesi mümkün…

Dert Dinler misiniz?

/
Paylaşmak, insanlığın gereklerindendir. Dertler paylaştıkça…

Monaco’nun Grace’i…

/
Seyirciyle buluşma tarihi ertelendikçe ertelendi. Yönetmeni…

Hizaya Gelmeyenin Poposunu Dürten Koltuk

/
Kültürel bir şey bu. Batı ülkelerine seyahat edenler ne…

Kumaş Bezin Dönüşü..

/
Çevre bilinci arttıkça kumaş bezleri savunan kampanyalar…

“Beni Dövdü, Bana Tükürdü” Derse..

/
Gözümün önünde bacağını uzatarak havada uçtu. Ve bir…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir