‘Karar Hatalarını’ Azaltmak İçin

Karar vermede zorlandığınımız anlar var ya.. O kadar çok önyargı var ki karar sürecimizi etkileyen. Rolf Dobelli’ye göre çoğunlukla ‘yanlış’ kararlar vermemiz bu önyargılar yüzünden. Geçen yıl dünyada çok satanlar listesindeki kitabın yazarına göre, bunların ‘farkına varırsak’, daha az hata yaparmışız.

‘Net Düşünme Sanatı’ kitabın adı. Rolf Dobelli, İsviçreli bir işadamı ve yazar. Net düşünememe, bir tür bilişsel hata, bilginin hatalı işlenmesine neden oluyor. Yanlış karar verip, para kaybediyor, mutsuz olacağımız hatalar yapıyoruz..

  • Asla bedava bir şey kabul etmeyin” diyor mesela. ‘Karşılıklık Önyargısı’ndan bahsediyor. Durup dururken yolda size gül uzatan, bedava bir şeyler veren gençler ya da süpermarkette bedava tattırılan gıdalar var ya.. Sadece ‘karşılıklı olma’ adına, borçlu olmak istemediğimiz için mutlaka hiç ihtiyacımız olmayan bir şeye nasıl para verdiğimizi anlatıyor. Ya da istemediğimiz şeyleri yaptığımızı. Sizi yemeğe davet eden ama hiç haz etmediğiniz bir çifti düşünün. Sırf onlar sizi misafir etti diye siz de sonra onları davet ediyorsunuz. Sonra onlar sizi.. Bunun gibi.
  • Sonra, ‘Kontrast Etkisi’nden söz ediyor. 100 TL den 70 TL’ye düştüğünü bildiğimiz gömleği hemen alıyoruz. Ama aynı ilgiyi başından beri 70 TL olan gömleğe göstermiyoruz. Aralarında hiç fark olmadığı halde. Hiç harcamayacağımız ne çok parayı bu uğurda sokağa döktüğümüzü anlatıyor.

Bu gibi seçimler bize neler neler kaybettiriyormuş. 99 bölüm var kitapta. Ben bir kaç ay önce aldım. Dönüp tekrar okuyorum. Eğlenceli ve farklı.

 

Benzer Yazılar

“Bana Bir Daha Barış Demeyin…”

/
Onun adı Esma Al Gul.  Filistinli bir gazeteci. Esma, günlük…

Evlenmeniz Gereken Gerçek Kişi..

/
Tracy McMillan, yazar, televizyon yapımcısı ve ilişkiler…

“Kredimi Bir Ödesen N’olur Be Abla..”

/
Bir mesaj ki.. Okurken yüreğin sıkıntıya girmemesi mümkün…

Dert Dinler misiniz?

/
Paylaşmak, insanlığın gereklerindendir. Dertler paylaştıkça…

Monaco’nun Grace’i…

/
Seyirciyle buluşma tarihi ertelendikçe ertelendi. Yönetmeni…

Hizaya Gelmeyenin Poposunu Dürten Koltuk

/
Kültürel bir şey bu. Batı ülkelerine seyahat edenler ne…

Kumaş Bezin Dönüşü..

/
Çevre bilinci arttıkça kumaş bezleri savunan kampanyalar…

“Beni Dövdü, Bana Tükürdü” Derse..

/
Gözümün önünde bacağını uzatarak havada uçtu. Ve bir…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir