Kendinizi Güçsüz Hissediyorsanız…

Okurlarımdan gelen emaillerin ciddi bir bölümü aynı dertten yakınıyor. Kendini güçsüz hissetmekten..

Hepimizin öyle zamanları olmuyor mu? Hayat mücadelesi içinde hayalkırıklıkları, alınan yaralar, bir türlü gerçekleşmeyen dilekler gücümüzü kesmiyor mu? Üstüne bir de bize ait olmayan dertler, sevdiklerimizin sıkıntıları. İçinde yaşadığımız ülkenin bitmek bilmeyen, bizi öfkelendiren, elimizi kolumuzu bağlayan sorunları…

Hani koşarsınız, koşarsınız, koşarsınız… Ve kaslarınız yanar, kemikleriniz ağrır. Bir oturmak bir oh demek istersiniz. Hayat yine de o oh deme hakkını vermezmiş gibi görünür. Ve tükenir, en ufak tersliğe bile tahammül gösteremez hale gelirsiniz.  Hayat size değer vermez.

Peki siz kendinize ne kadar değer veriyorsunuz?

Örneklerini çok görüyorum, bu kişilerden biri de sizsiniz belki. Sevdiklerini, hatta kendini sorumlu hissettiği herkesi memnun etmek için çırpınan, çabalayan, istediği sonuçları ve takdiri bir türlü bulamayan,mecburiyetler’ ve ‘gerekler’ için bir ömür tüketen. Aman ne iyi etmişim diyeniniz var mı? Gerçekten? Sanmam. Çünkü, bu ömrü aileniz, dostlar, patronlar, tanıdıklar tanımadıklar için tüketirken en önemli kişiyi ihmal ediyorsunuz.  Kendinizi.

Bilin ki, mutlu, dengeli, ‘tükenmemiş’, yorgun düşmemiş bir siz, sevdikleriniz için çok ama çok daha faydalı olur. Uçaklardaki güvenlik anonsunu düşünün. “Kabin basıncı düştüğünde açılan oksijen maskesini önce KENDİNİZE sonra çocuğunuza takın”. Bencillikten değil elbet. Çocuk-ebeveyn ikilisinden daha akıllı, becerikli olan sizsiniz; siz bir an önce kendinizi sağlama alın ki çocuğa faydanız olsun. Oksijensizlikten bayıldıktan sonra kime ne faydanız var?

Bugün bir test edin bakalım, ‘SİZ’e ne kadar iyi davranıyorsunuz? Kendi bedeninizin, isteklerinizin önceliği ne? Kendinize ne kadar özen gösteriyorsunuz? Küçük de olsa bir adım atın bugün. Bir ‘ben’ zamanı yaratın mesela. Öyle kolay ki. Üç gereksiz telefon konuşmasından vazgeçseniz tamamdır. Sonra da gerçekten sizi mutlu eden şeylerin –zorunda olduklarınızın değil- bir listesini yapın.

Bakalım siz, sizin için ne kadar değerliymişsiniz?

Benzer Yazılar

“Yiyin Kocanızın Parasını, Öbürüne Kalmasın!”

/
Fotoğraf internette dolaşıyor. Bir pazarda çekilmiş sanki. Yazıyı…

İş Ciddiyete Binince..

/
Aşık bir kadının başına gelebilecek en kötü şeylerden…

Kocanın Hiç mi Günahı Yok?

/
İyi giyimli dört kadın. Genç bir kadını alışveriş merkezinde…

“Gönlüm Isındığında Terkediliyorum”

/
“Ne zaman benim de gönlüm ısınmaya başlasa beni terkediyorlar.…

Sevgi Vermenin 'Tarz'ı

/
Sevgi vermeyi de öğrenmek lazımmış. Yazar Amanda Gore böyle…

Temkin.. Ve de Amaç, Lütfen..

/
 Erkeklerin pek bir değere bindiği’ şeklindeki yaygın…

Kadınlar ‘Kötü Çocuk’ mu Sever

/
Geçen günkü ‘Yakışıklı suçlu’ yazım üzerine erkek…

İdeal İlişki

/
Hazır doğa ve nimetlerinden söz açılmışken… Şu baykuşlara…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir