Mineral Makyaj Malzemeleri Sizde de Kaşıntı Yapıyor Mu?

Hani mümkünse beslenmek ve yüzümüze sürmek için her şeyin daha az toksik, kimyasal olanını arıyorum ya. ‘O kadar doğal ki, silmeden yatabilirsiniz’ denilen mineralli makyaj malzemeleri çıktığında heyecanlanmıştım. Mineral bir pudrayı denedim ve.. Cildim mahvoldu. Kırmızı lekeler, minik minik kabarmalar. Önce yediklerimle ilgili sanmıştım. Sonra anladım ki bu ürünlerden ne zaman kullansam aynı sorunu yaşıyorum. Deniz suyu da cildimi kızartıp leke leke yapıyor, ilk birkaç denize girişimde. Minerallere alerjim var demeki ki deyip geçtim. Ama mineral bazlı makyaj malzemesi bir daha hiç kullanmadım. Gözlerimde de parabenli ürünler aynı etkiyi yaratıyor. Derken sık takip ettiğim sitelerden biri olan greenbeauty.com’da bu makaleyi buldum.

http://greenbeautyteam.com/answers-advice/mineral-makeup-makes-my-face-itch/

Meğer mineral ve çok doğal diye pazarlanan ürünlerin içinde cildimiz için çok zararlı neler neler varmış. Ürünlerimizin içindeki maddelerin listesine mutlaka bakmalıyız. Siz de benim gibi hassas ciltliyseniz, ya da yüzünüze sürdükleriniz daha doğal malzemelerden üretilmiş olsun istiyorsanız, bu bilgi sizin için:

1- Bismuth Oxychloride (BOC), ya da Titanyum Dioksit (Titanium Dioxide) maddesinden çok az kulanılsa bile bu, ciltte kızarmalara, kaşıntıya ve minik sivilcelere neden oluyor. Hem de hemen..Bu maddeye alerjiniz varsa, mutlaka ürün etiketlerine bakın. Çünkü sadece mineral değil bir çok makyaj malzemesinde kullanılıyor.

2- greenbeauty.com’um makalesine göre yanlış fırça kullanımı, hatta fırça kullanımı da bu alerjiye neden olabiliyormuş. Fırçalar -hele ucuzsa- genelde hep sert ve doğal olmayan malzemeyle üretiliyor. Tüm yüze hele mineral makyaj tanıtımı yapanların önerdiği gibi yüz üzerinde çevirip iyice bastirarark kullanıldığında zaten cildi bu fıçaların kılları çiziyor ve reaksiyona neden oluyor.

Ben mümkünse hiç fırça kullanmıyorum. Makyajlı olmam gereken özel gecelerde fondöten kullanacaksam ya minik bir sünger ya da parmaklarımı kullanıyorum.

Alerjisiz, ışıltılı günler…

9 cevaplar
 1. Sevinç
  Sevinç says:

  Size hayranım Defne hanım..enerjinize nezaketinize ❣verdiğiniz bilgiler o kadar işime yaradıki anlatamam yüz yogası , aynı zamanda cilt temizliği, kullandığınız ürünler hakkındaki görüşleriniz… Pırıl pırıl cildiniz 44 yaşında ama çok çok genç görünmeniz bunu botoks veya ameliyata başvurmadan yapmanız.. Ve önemlisi tertemiz kalbiniz doğallığınız sizi gerçekten çokk seviyorum🌹❤️

  Cevapla
 2. öznur yıldız
  öznur yıldız says:

  Canım Defne ablam ben seni çok ama çok seviyorum …
  Defne abla benim iki sorum ve 1 ricam olucak sizden …
  Defne abla ben 16 yaşındayım benim de yüzümün sizin gibi pürüzsüz olmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?
  Canım ablam yüzümde sivilceler var bunlara beni çok rahatsız ediyor sivilcelerimden nasıl kultulabilirim ?
  Son olarak da ben Necati abimi cahit abimi ve seni çok ama çok seviyorum abilerime sevgi selam ve özlemimi iletir misin . Teşekkür ederim ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

  Cevapla
 3. Pınar Levent
  Pınar Levent says:

  Sevgili Defne hanım yıllardır sizi beğenerek takip ediyorum
  Cilt Bakım ürünlerinizi videodan öğrendim
  Lütfen makyaj ürünlerinizi de paylaşabilir misiniz benimle
  Özellikle marka ve renk Kodlarını Lütfennn
  Sayfılarımla

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir