Nuri Bilge Ceylan’a Alkış…

Hele şükür…

Üstüste acı haberlerle sarsılırken, zift gibi siyaset gündemine bulanmışken, bir de durduk yerde depremle sallanmışken, kısacası duyacağımız iki satır iyi habere bu denli susamışken…

Müjde Cannes’dan geldi! Nuri Bilge Ceylan, sinemanın en prestijli ödülü Altın Palmiye’yi ‘Kış Uykusu’ adlı filmiyle kucakladı. Ceylan bir çok açıdan tebrikleri hakediyor. Yıllardır, gönül verdiği işi ‘bildiği gibi’ yapıyor. Kendi sinema anlayışını geliştirip yukarıya taşıyarak hep bildiğini okuyyor. Dünya üzerindeki festivallerden ödüllerle dönen filmleri kendi ülkesinde üç beş sinemada kendine yer bulabilse de, Nuri Bilge Ceylan ne insanına, ne kültürüne, ne coğrafyasına küsüyor. Yine bu topraklar ve genetik altyapısıyla harmanladığı tecrübesini, sinemasına aktarıyor. Bu toprakların alışmadığı kadar vakur bir duruş ve sükunetle yapıyor bunu.

*** Ödülü alırken gelen ‘Gezi göndermesi’…

Dünyaca ünlü yıldız Uma Thurman ve bir dahi yönetmen Quentin Tarantino’nun elinden ödülünü alırken de sevincinde en ufak bir doz aşımı yoktu. Dünyanın starı isimlerle bizden bir yönetmenin aynı karede buluşması, en prestijli ödülü kucaklaması tüylerimi diken diken etti. Ceylan’ın konuşmasında geçen yıl hayatını kaybeden genç insanlarımıza- Gezi olaylarına gönderme olarak algılandı- adaması da duyarlı bir sanat adamına yakışır nitelikte oldu.

 Bu konuşma birilerini kızdıracak, ‘siyasi’ bulanlar olacak belki. Ne var ki ‘güzel ve yalnız’ ülkemiz dünya basınında bol bol Gezi protestocuları, polis şiddeti ve şüphe uyandıran felaket haberleri sonrası kaybettiklerimizle konu oldu. Dünyadan izole yaşamıyoruz. Ülkesini seven bir yönetmenin, acılarını da objektif bir dille kucaklaması Türkiye’yle ilgili pozitif algı yaratmada önemli.

Bravo Nuri Bilge Ceylan!

Darısı Oscar adaylığının başına olsun..

 

Benzer Yazılar

Defne Samyeli, Kurtlar Vadisi Pusu'da

Bir dönem haber sunuculuğu da yapan güzel oyuncu Defne Samyeli…

Nuri Bilge Ceylan’a Alkış…

/
Hele şükür… Üstüste acı haberlerle sarsılırken, zift…

Çatışma, Dizi Çekimini İstanbul'a Getirdi..

/
İsrail-Filistin gerginliğinin artması Amerikan televizyon…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir