Tavşana Kaç, Tazıya Tut.

Dayanılamaz hale gelen İstanbul trafiği ve gürültüsünden kaçmak demekti, Kemerburgaz’a taşınmak. Bir oh demiştik ağacıyla, sükunetiyle İstanbul’un bu nadide köşesinde.

Ne var ki saadetimiz kısa sürdü. İlk geldiğimiz günden beri bu bölgede kamyon trafiği var. Kamyon şoförleri güvenliği ciddi anlamda tehdit edecek kadar kötü sürücülük yapıyor. Yolları da mahvediyorlar. Eh anlaşılır, diyorduk.. Hızla gelişen bir yer burası; devamlı yeni inşaat var. Dolayısıyla kamyon da olacak.

Ama son bir aydır evden çıkamaz olduk. Zira sitenin bağlandığı yol, bildiğiniz köprü trafiği vaziyetinde. Kilit. Yolda arka arkaya yüzlerce kamyon!

Baktım artık her gün oluyor, iş edinip fotoğrafladım ben de. Alo 153’ü arayıp Beyaz Masa’yı bağlattım. “Trafiğe çıkmanın yasak olduğu saatte bu kadar çok kamyonun burada ne işi olabilir? Bir polis kontrol noktasından mı kaçıyorlar acaba?” diye sordum. Telefondaki görevli, şikayetçi olmak istiyorsam kendilerine plaka vermem gerektiğini, prosedürün bu olduğunu kibarca söyledi. Yüzlerce kamyon bölgedeyken, kamerama tesadüren takılan üç beş plakayı vermeyi adaletsiz buldum. Beyaz Masa’daki görevli yine de ilgileneceklerini belirterek telefonu kapattı.

***

Geçen akşam bir de baktım aynı kamyon zinciri. Bir de trafik polisi ekibi. Hemen yanaştım, bilgi almak için. Memur Bey beni tanıdı, tanımakla da kalmadı, bana şikayetim üzerine bilgi e-postası attıklarını söyledi.

Memnun oldum. Zira önce vatandaş, sonra gazeteci olarak ettiğim o telefonun pek dikkate alınacağı konusunda ümidim yoktu.

Meseleye gelince.. O kadar kamyonu durduruyor polis. Ama elinden bir şey gelmiyor. Neden? İzin belgeleri varmış da ondan!

***

Ağır tonajlı vasıtaların o saatlerde trafiğe çıkmalarının yasak olduğunu söyleyen, İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi, yani UKOME. Bizim sokağın olduğu bölgeye ‘Yasaktır’ levhasını koyan da UKOME.

İzin belgelerini veren kim? O da UKOME.

Özel bir şirketin kamyonlarına has bir ayrıcalık mı diye küçük bir araştırma yaptım, ilk bakışta öyle bir şey bulamadım. Ne var ki ulaştığım kaynaklar, 3.köprü ve havalimanı inşaatı bir an önce bitsin diye devletin bu projelerde görevli kamyonlara izin verdiği inancında.

İyi de.. Nedeni ne olursa olsun, bu bir ‘tavşana kaç, tazıya tut’ durumu.  Vatandaş mağdur. Yolların yarısı çökmüş vaziyette. Polis? Polis ne yapsın. İşini yapmaya çalışıyor. Bir yandan yandan ‘Yasak!’,  bir yandan ‘İzinlisin, yapabilirsin’ diyen devlet bu daracık yoldan günde kaç bin kamyonun geçtiğinden haberdar mı? Bize özgü işler, her zamanki gibi.

Benzer Yazılar

“Bana Bir Daha Barış Demeyin…”

/
Onun adı Esma Al Gul.  Filistinli bir gazeteci. Esma, günlük…

Evlenmeniz Gereken Gerçek Kişi..

/
Tracy McMillan, yazar, televizyon yapımcısı ve ilişkiler…

“Kredimi Bir Ödesen N’olur Be Abla..”

/
Bir mesaj ki.. Okurken yüreğin sıkıntıya girmemesi mümkün…

Dert Dinler misiniz?

/
Paylaşmak, insanlığın gereklerindendir. Dertler paylaştıkça…

Monaco’nun Grace’i…

/
Seyirciyle buluşma tarihi ertelendikçe ertelendi. Yönetmeni…

Hizaya Gelmeyenin Poposunu Dürten Koltuk

/
Kültürel bir şey bu. Batı ülkelerine seyahat edenler ne…

Kumaş Bezin Dönüşü..

/
Çevre bilinci arttıkça kumaş bezleri savunan kampanyalar…

“Beni Dövdü, Bana Tükürdü” Derse..

/
Gözümün önünde bacağını uzatarak havada uçtu. Ve bir…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir