Temkin.. Ve de Amaç, Lütfen..

 Erkeklerin pek bir değere bindiği’ şeklindeki yaygın inançtan hareketle sormuştum geçen gün, ‘Suç sadece erkekte mi?’ başlıklı yazımda. Erkekler erkek gibi davranmayı, kadını istemeyi, peşinden gitmeyi bıraktıysa bunda kadınların da önemli bir payı var demiştim. Kadın elde etmenin artık çok kolaylaşması, kadınların ilişki muhtacı haline gelmiş olmaları, ilişkiye girince de erkeğin üzerine fazlaca düşmelerine değinmiştim.

Bugün çok önemli bir tavsiyem var. Sihirli bir sözcük. Sadece ilişkiler değil, hayatın her alanında ‘içgüdü ve dürtü’ nün hemen yanında yer alması gereken bir sözcük..

TEMKİN.. Önemini ne kadar vurgulasam az. İlişki yanlışlarının çoğu ‘yanlış adam’ seçiminden kaynaklanıyor çünkü. O adamın yanlışlığını da ilk bakışta görmek mümkün olmuyor. Neden? Çünkü-sadece erkekler değil- herkes kendini kamufle etme konusunda garip bir şekilde ustalaştı. Etrafımızda gerçek kimliklerden ziyade, sosyal medya profil ve ‘like’larının arkasına sığınan, gezdiği yer, saati, arabası ve giyimi dışında kendini ele vermeyen ‘imaj’lar var. Her yerde yaldızlı yaldızlı adamlar, kadınlar… Bir kazıyın, altından çıkan güvensiz, komplekslerinin esiri olmuş, aslında yardıma muhtaç insanlar.

Sizin ya da bir tanıdığınızın başınıza hiç gelmedi mi? İlk görüşte aşık olduğunuz adamın aslında evli, ya da başkasıyla olduğunu öğrendiğiniz? Kendini olmayan bir işin sahibi olarak tanıtandan tutun da, ödünç aldığı çok pahalı araba kendisininmiş gibi davranandan, aynı anda beş kadını idare eden erkeğe kadar o kadar çok hikayeye şahit oldum ki, artık şaşıramıyorum bile.

O nedenle kadının temkinli olması, etkilendiği birinden ‘beyaz atlı prens’ yaratmadan önce bir durması çok önemli. Bekleyelim ve görelim. Ve hakkında araştırma yapalım. Sağa sola soralım. Dedektife gerek yok, merak etmeyin, dünya küçük. Neler yapmış, kimden nasıl ve niye ayrılmış, nasılsa duyarsınız. İstediğiniz gibi birisi mi, değil mi, önce siz bir anlayın. Balıklama atlamayın.

Kadınlar bu bekleme döneminden korkuyor. Erkek kaçıp gidecek diye. Siz onu tanıyıncaya kadar sizi beklemeyecek adamla mutlu, sağlıklı bir ilişki kurabilir misiniz sizce?

İkinci sihirli kelimeyse: AMAÇ. Hayatınızda ihtirasla sarılacağınız amacınız ne? Onunla meşgulken mutluluktan kendinizi kaybettiren bir hobiniz var mı?

Bunların yokluğunda, kadınlar genelde kendilerini bir ilişkiye, bir erkeğe muhtaç hissediyorlar. ‘Bir sevgilim olsa hayatımdaki her şey iyiye gidecek’ diyen, sevgilisiz hayatlarında mutsuz olan kadınların eksiği bu. Sevme enerjilerini, ihtiraslarını yöneltip tatmin bulacakları bir iş, bir ideal, bir hobi olmadıkça, o tatmini hayatın merkezine yerleştirecekleri bir erkekte aramak, erkeğe de büyük yük.

Unutmayalım ki kendi kendimize mutlu ve bütün değilsek, ille de bir partnere ihtiyaç duyuyorsak, partneri böyle arıyorsak, işimiz  zor. Karşımıza bizi gerçekten mutlu edecek olandan ziyade, kendisi de sıkıntılı ve güvensiz insanlar çıkma olasığı yüksek.

İki yanlış da, bir doğru etmiyor. O ilişkiden bir hayır gelmiyor.

 

Benzer Yazılar

“Yiyin Kocanızın Parasını, Öbürüne Kalmasın!”

/
Fotoğraf internette dolaşıyor. Bir pazarda çekilmiş sanki. Yazıyı…

İş Ciddiyete Binince..

/
Aşık bir kadının başına gelebilecek en kötü şeylerden…

Kocanın Hiç mi Günahı Yok?

/
İyi giyimli dört kadın. Genç bir kadını alışveriş merkezinde…

“Gönlüm Isındığında Terkediliyorum”

/
“Ne zaman benim de gönlüm ısınmaya başlasa beni terkediyorlar.…

Sevgi Vermenin 'Tarz'ı

/
Sevgi vermeyi de öğrenmek lazımmış. Yazar Amanda Gore böyle…

Temkin.. Ve de Amaç, Lütfen..

/
 Erkeklerin pek bir değere bindiği’ şeklindeki yaygın…

Kadınlar ‘Kötü Çocuk’ mu Sever

/
Geçen günkü ‘Yakışıklı suçlu’ yazım üzerine erkek…

İdeal İlişki

/
Hazır doğa ve nimetlerinden söz açılmışken… Şu baykuşlara…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir